Nová Kežmarská chata
NOVÁ KEŽMARSKÁ CHATA
ATELIÉROVÝ PROJEKT FUA TUL
ROK: 2014
TÝM: MIROSLAV CHMEL
VEDOUCÍ PRÁCE: PROF. ING. ARCH. AKAD. ARCH. JIŘÍ SUCHOMEL, ING. ARCH. MARTIN ŠAML
LOKACE: VYSOKÉ TATRY, SKPůvodní chata stála v údolí poblíž Bieleho plesa již od roku 1942. Příchozím turistům zde bylo nabízeno občerstvení ale i ubytování. Pokoje chaty byly schopny pojmout až 70 turistů. V průběhu let pak byla budova ještě několikrát přestavována. V roce 1974 však vinou technické závady došlo k požáru, který zachvátil celou budovu. Nikdo nebyl naštěstí zraněn, ale pro chatu měla tato událost katastrofální následky. V průběhu následujících let se vyskytlo několik iniciativ k obnově chaty, které však neměly žádné hmatatelné výsledky. 

Situace


Do prostoru, kde stávala původní Kežmarská chata navrhuji stavbu se stejnou funkcí, která má za úkol poskytovat občerstvení a ubytování turistům. Orientace stavby byla volena co nejvýhodněji ke světovým stranám a výhledům na údolí. 


Jídelna

Jídelna, která se nachází v přízemí chaty při jižní stěně, poskytuje návštěvníkům výhled na tři strany a je propojena s venkovní terasou. V severní části budovy se pak nachází zázemí pro zaměstnance s kuchyní a toaletamy. Toto schéma se opakuje i ve vyšších patrech, kde se nacházejí pokoje pro hosty v jižní části a zázemí v části orientované na sever. V nejvyšším podlaží se pak nachází dvoupatrová noclehárna, která je rozdělená do dvou částí. V dolní části se nachází toaleta, místnost pro batohy a společný prostor s posezením, odkud je přístupná horní část, která je určená ke spaní. Celé noclehárně dominuje velké okno, které je orientováno na jihovýchod. 


Noclehárna

Pohledy

Půdorysy